W Egipcie porywane są chrześcijanki
Maciej Maliszak z Open Doors Polska o sytuacji chrześcijanek w Egipcie.
W ciągu ostatnich sześciu tygodni w Egipcie, co najmniej cztery młode koptyjskie chrześcijanki i jedna zamężna kobieta zostały porwane ze swoich domów.
Brakuje dokładnych danych liczbowych, ale organizacja Coptic Solidarity informuje, że zgłoszono zaginięcie setek koptyjskich chrześcijańskich dziewcząt i kobiet.
Ostatni przypadek dotyczy zamężnej chrześcijanki, matki trzech córek. 39-letnia Ranya Abd al-Masih, z północnego Kairu, zaginęła 22 kwietnia. Kilka dni później pojawił się film, w którym poinformowała, że przeszła na islam i nie chce mieć kontaktu z rodziną. Jej rodzina i społeczność kościelna nie wierzą, że nawróciła się z wolnej woli. Uważają, że została uprowadzona i zmuszona do tej decyzji. Reakcja władz, jak mówią, była zniechęcająca.
Zniknięcia koptyjskich dziewcząt i kobiet w Egipcie jest powtarzającym się zjawiskiem. Mężczyzna, który twierdził, że należy do grupy zajmującej się porwaniami, powiedział World Watch Monitor (WWM), że za każdą porwaną dziewczynę płacono islamskiej grupie, z którą był związany. Część z tych pieniędzy była przeznaczana na łapówki dla policji.
Porywacze wywierają na porwane kobiety presję i przemocą zmuszają do konwersji na Islam. Po osiągnięciu przez nieletnie pełnoletności, wtajemniczony w ten proceder przedstawiciel władz islamskich przychodzi, by dokonać oficjalnej konwersji, wydać stosowne zaświadczenie i zmienić wpis religii w dowodzie tożsamości
Ciągły strach przed uprowadzeniem zbiera psychologiczne żniwo, szczególnie na obszarach wiejskich. Kobiety na tych terenach boją się same wyjść z domu i potrzebują towarzystwa męskiego krewnego, aby je ochraniał. Istnieją również doniesienia, że chrześcijańskie dziewczęta są wabione do małżeństwa: są to często dziewczęta niepełnoletnie i pochodzą z ubogich rodzin”. Tradycyjne praktyki nie pomagają w tym względzie: Wczesne małżeństwo jest częścią normy w wiejskich i tradycyjnych społecznościach. Prosimy pamiętajcie w swoich modlitwach o chrześcijanach z Egiptu.
Źródło: Open Doors Polska